Cięcie laserem metalu - Zastosowanie w przemyśle

W dzisiejszych czasach branża metalowa ma ogromne znaczenie dla przemysłu. Cięcie laserem blach, rur i profili o różnej grubości jest obecnie najchętniej stosowaną metodą obróbki metalu zarówno w małych jak i dużych przedsiębiorstwach począwszy od produkcji w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, AGD, stoczniowym i elektronicznym. Dzięki nowoczesnym metodom laserowej obróbki metalu materiał ten stanowi ogromną wartość dla przedsiębiorców, którzy wykorzystują metal w wielu gałęziach produkcyjnych. W uzyskaniu najwyższej jakości detali szczególnie pomocna okazuje się obróbka laserowa materiałów.

Możemy nadać stali dowolny kształt oraz formę w szybki i precyzyjny sposób bez konieczności dodatkowej pracy. W ostatnich latach w technologii wycinania laserowego dominowały lasery CO2 i YAG, jednak obecnie są szybko wypierane przez lasery Fiber, które są najnowocześniejszymi wycinarkami dostępnymi na rynku. Dzięki technologii, którą stosują lasery Fiber uzyskujemy nie tylko lepsze parametry pracy, ale również najlepsza wydajność, bezawaryjność oraz energooszczędność. Laser Fiber używa wiązkę światła skupioną nawet do 1/10 średnicy punktu otrzymywanego przy użyciu lasera CO2. Duża różnica w wielkości średnicy oraz większa jasność emitowanego światła dają w efekcie laserom fibrowym nawet 100 krotnie większą gęstość energii w porównaniu do laserów CO2. Dzięki temu proces cięcia laserowego blach przy użyciu lasera fibrowego jest precyzyjniejszy oraz pozwala uzyskać niezwykle czyste, gładkie krawędzie przy bardzo wąskiej szczelinie cięcia.Cięcie laserem metalu pozwala na wykorzystanie elementu bezpośrednio po jego obróbce, co zdecydowanie skraca czas realizacji nawet najbardziej skomplikowanych i dużych zamówień. Charakterystycznym dla tej technologii jest wprowadzenie bardzo niskiej ilości energii dużą szybkością cięcia.


Wycinanie laserowe jest bez wątpienia najbardziej popularną metodą cięcia termicznego, które obecnie stosujemy w przemyśle. Należy jednak pamiętać, aby dobór parametrów lasera i jego rodzaj cięcia prawidłowo dostosować do danego materiału, który chcemy poddać laserowej obróbce, wówczas uzyskamy pożądaną najwyższą jakość elementu. Proces cięcia laserowego polega na przeprowadzeniu energii wiązki laserowej, która padana obrabianą powierzchnię elementu, skutkiem czego następuje stopienie i spalanie oraz odparowanie ciętego metalu. Nasza firma Fabryka 4x4 stosuje najnowocześniejsze maszyny laserowe automatyczne i zrobotyzowane posiadające sterowanie numeryczne. Symulacja komputerowa, która jest zastosowana w obrabiarkach laserowych umożliwia analizę kinematyczną numeru maszyny a w następstwie błyskawiczną modyfikację tworzonej konstrukcji, co stwarza szerokie możliwości dokonywania zmian wymiaru wykroju i kształtu ciętego elementu bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Rozwój technologii umożliwił optymalizację przestrzeni roboczej maszyn laserowych, co daje nam również ogromne oszczędności materiału wykorzystanego do laserowej obróbki. Ogromne znaczenie wykorzystania laserowej obróbki metali ma znaczenie dla każdego z nas, nawet w codziennym użytkowaniu rzeczy, bez których ciężko wyobrazić sobie dzisiejszą rzeczywistość. Nieustanne dążenie ludzi do poprawienia dokładności i zwiększenia szybkości obróbki doprowadziło do rozwoju techniki cięcia laserem metalu. Możemy znacznie zwiększyć dokładność wycinania laserem przy użyciu manipulatora, co pozwala na realizację przy zastosowaniu optyki cięcia z wbudowaną osią liniową orazukładem regulacji, który stabilizujeodpowiednią odległość od ciętej powierzchni elementu.


Jeżeli szukasz skrócenia czasu produkcji oraz zwiększenia efektywności na wszystkich etapach realizacji zamówień, to decyzja o wprowadzeniu technologii wycinania laserem jest świetnym wyborem. Duże oszczędności kosztów dla firmy oraz małe zużycie materiałów potrzebnych do produkcji pozawalają na wyciągnięcie wniosków, że inwestycja w najnowsze technologie w tym cięcie laserem blach, które na początku wydawało się być poza zasięgiem wydatkowania, jest jak najbardziej trafioną decyzją pod względem długoterminowej perspektywy oraz przyszłych efektów pracy. Bezkontaktowy efekt cięcia, które dają nam maszyny laserowe, pozwala na uniknięcie powstawania zadziorów na krawędziach poddanych obróbce elementów. Cięcie laserowe daje nam pewność otrzymania estetycznych produktów. Grubość metalu nie jest problemem, ponieważ laser radzi sobie nawet w zakresie wąskich tolerancji wymiarowych. Wszelkich zmian, które zachodzi konieczność wprowadzenia w trakcie produkcji dokonujemy w dowolnym etapie, bez straty czasu i dodatkowych kosztów.
 

Galeria zdjęć