Cięcie laserem oznacza nowe możliwości obróbki

Im większe efekty chcemy osiągnąć, tym większe wyzwania przed nami stoją – produkcja maszyn, urządzeń, czy wytrzymałych elementów konstrukcyjnych stanowi jedną z dziedzin, w których ta oczywista zależność upostaciowuje się szczególnie wyraźnie. Wyzwania te stawiają przed nami materiały – nierzadko im większą wytrzymałość oferują, tym trudniejsze są w obróbce. Radzimy sobie z tym jednak coraz lepiej.

Materiały o dużej twardości przestają być problemem

Przygotowywanie poszczególnych elementów przyszłej konstrukcji jeszcze do niedawna wiązało się poważnym mozołem towarzyszącym ich wycinaniu. Grube elementy stalowe wymagały zużywania kolejnych tarcz tnących, a wszystkiemu towarzyszył hałas i odpadki. Precyzja takiego cięcia była bardzo ograniczona, co musiało być uwzględniane już na etapie projektowania. Do tego wszystkiego dochodziła jeszcze konieczność równie mozolnego wykańczania uzyskanych krawędzi. Wszystko zmieniło się, gdy postęp technologiczny umożliwił na większą skalę korzystanie z zalet cięcia laserem.

Rozdźwięk pomiędzy opowieściami z gatunku fantastyki, a rzeczywistością, w której lasery znaliśmy głównie z roli wskaźników do tablic, przechodzi do historii. Użycie wiązki promieniowania elektromagnetycznego o małej rozbieżności, skupiającej na małym obszarze ogromną ilość energii, daje efekty wprost doskonałe. Nie tylko radzi sobie bez trudu z tym, co dawniej wymagało ogromnego nakładu pracy, ale pozwala osiągnąć rezultat dawniej niemożliwy.

Dowolny kształt, precyzyjnie i w krótkim czasie

Precyzja, z jaką wykonywane jest cięcie laserem powoduje, że zazwyczaj cięty materiał nie wymaga już dalszej obróbki, a nawet pozwala na wykonywanie złożonych wzorów ozdobnych. W połączeniu z krótkim czasem, jakiego wymaga cięcie laserem, oznacza to znaczne przyspieszenie wszelkich procesów produkcyjnych czy wytwórczych. Oszczędności jest jednak więcej – przede wszystkim dzięki temu, że dokładność tej metody i brak uszkodzeń ciętego materiału (nie jest także zanadto nagrzewany) umożliwia dużo bardziej efektywne gospodarowanie nim, także w konstrukcjach, w których kluczowe znaczenie ma zachowanie jego właściwości. Tam, gdzie efektem końcowym ma być produkt wysokiej jakości, metoda cięcia laserowego nie ma konkurencji. Kolejną zaletą jest elastyczność produkcji, jaką dają nowoczesne urządzenia tnące laserem – zarówno wytwórstwo małoseryjne, jak i wielkoseryjne może być wdrożone bardzo szybko. Niezależnie więc od tego, czy potrzebna jest większa ilość elementów, czy tylko jeden, żadne zamówienie nie jest kłopotliwe.

Nowoczesna metoda i wysokiej jakości park maszynowy to jednak nie wszystko. Pełne wyzyskanie jej potencjału umożliwia nasz wykwalifikowany i doświadczony personel. Dzięki niemu potrafimy wykonywać całkowicie powtarzalne detale, a wszystkie zamówienia realizować terminowo. Długo nie każemy czekać także na wyceny. To wszystko, wraz z możliwością skorzystania z naszego własnego magazynu wysokiej jakości blach (stale i aluminium) powoduje, że nasze usługi spełniają nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.