Cięcie laserowe jest bezkonkurencyjne

Cięcie laserem stało się najbardziej znaną i najczęściej stosowaną metoda cięcia termicznego oraz obróbki metali w różnych gałęziach przemysłu. Każda inna metoda, którą wybierzemy wypada w porównaniu z laserowym cięciem gorzej i nie podlega pod żadnym względem jej konkurencji, bowiem laser to jedno z najdoskonalszych wynalazków do obróbki metalu. Wykorzystanie skoncentrowanej wiązki laserowej pozwala na precyzyjne i bardzo szybkie wykonywanie elementów, szczególnie w produkcji jednostkowej. Swoją wszechstronnością zastosowań udowadnia nam swoją niezastąpioną przydatność w każdej dziedzinie począwszy od przemysłu lotniczego aż po przemysł stoczniowy. Precyzja oraz szybkość całego procesu cięcia laserem oraz dowolność wykonania danego detalu jest największym atutem tego procesu. W celu uzyskania pożądanego efektu cięcia niezwykle ważnym elementem jest właściwy dobór parametrów lasera i rodzaju cięcia do danego materiału poddawanego obróbce.
Ciągle wymagamy większej dokładności oraz jakości wykonanych produktów końcowych, co zwiększa obszar wykorzystania technologii cięcia laserowego tym samym eliminując z konkurencji inne technologie wykonania, szczególnie przy produkcji seryjnej.
 
Warto wspomnieć o odmianach cięcia laserowego takich jak:
cięcie ze spalaniem materiału
cięcie ze stapianiem i wydmuchiwaniem materiału
cięcie z odparowaniem materiału.Wymienione wyżej odmiany cięcia laserowego pod kątem technologicznym różnią się między sobą przede wszystkim sposobem oraz rodzajem zastosowania gazu roboczego. Gaz i zogniskowana wiązka lasera równorzędnie stanowią czynnik decydujący o przebiegu i wynikach procesu cięcia laserem.