Gięcie na prasie krawędziowej – efektywna metoda obróbki

Współczesny przemysł w dużej mierze bazuje na wyrobach z blachy. Jednakże zanim materiał będzie nadawał się do użytku, musi przejść właściwą obróbkę w celu nadania mu preferowanego kształtu. Obróbka nakierowana jest więc na zmianę właściwości fizycznych oraz chemicznych materiału, a także jego kształtów bądź wymiarów. Można wyróżnić kilka rodzajów obróbki, tj. chemiczną, plastyczną, cieplną oraz cieplno-chemiczną.

Gięcie blach jako rodzaj obróbki plastycznej
Obróbka plastyczna jest to typ obróbki metalu i ich stopów opierający się na wywieraniu na nich (z wykorzystaniem odpowiedniego narzędzia) takiego nacisku, który przekracza ich granicę plastyczności. Działanie to ma na celu trwałe przekształcenie wymiarów i kształtów obrabianego elementu, a także zmianę struktury, powodującą z kolei zmianę jego właściwości mechanicznych. Obróbka plastyczna ulepsza zatem własności mechaniczne oraz strukturę materiału, przyczyniając się do rozciągnięcia skupionych zanieczyszczeń niemetalicznych, rozdrobnienia gruboziarnistej struktury odlewu oraz sprasowania drobnych porów czy pęcherzy. Proces kształtowania danego elementu może przebiegać zarówno na gorąco, jak też na zimno. Do jednego z rodzajów obróbki plastycznej zalicza się gięcie blach.

Charakterystyka procesu gięcia CNC
Gięcie blach stanowi proces kształtowania, w ramach którego zostaje zachowana prostoliniowość, natomiast zmiana krzywizny giętego elementu zachodzi w jednej płaszczyźnie. Gięcie blach CNC odbywa się z wykorzystaniem pras krawędziowych. Bez względu na to, jakie narzędzie zostanie użyte, całościowy proces gięcia blachy przebiega w trzech fazach. Należą do nich:
  • gięcie sprężyste – nawiązujące do tego, że do czasu osiągnięcia punktu wyginania blacha będzie wracać do pierwotnego stanu,
  • gięcie plastyczne – odnoszące się do tego, że po pokonaniu momentu wyginania, blacha odkształca się trwale, nie wracając już do pierwotnego kształtu,
  • dotłaczanie – polegające na dociskaniu blachy, aby nadać mu konkretną krzywiznę.


Zastosowanie maszyn o tak zaawansowanej technologii daje możliwość dokładnego gięcia blach o różnorodnej twardości m.in. aluminium, stali czarnej oraz stali nierdzewnej. Za sprawą maszyn CNC możliwe jest niezwykle szybkie realizowanie nowych zleceń, a także zminimalizowanie braków oraz odpadu materiału, które często powodowane jest przez czynnik ludzki.

Możliwości zastosowania gięcia CNC
Obecnie wiele dziedzin gospodarki korzysta z możliwości jakie daje wdrożenie procesów bazujących na nowoczesnych technologiach, które działają w oparciu o specjalistyczne oprogramowanie informatyczne. Taka sytuacja ma również miejsce w branży zajmującej się obróbką metali, w której coraz częściej stosuje się maszyny sterowane komputerowo. Sterowanie numeryczne umożliwia bowiem dokładne wykonywanie różnych elementów, nawet tych o bardzo złożonych kształtach. Gięcie blach jest procesem znajdującym bardzo szerokie zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, przede wszystkim w branży produkcyjnej oraz budowlanej. Gięcie CNC jest przykładowo niezbędne do obróbki elementów składających się na obudowy maszyn czy urządzeń, karoserie samochodów bądź też innych pojazdów, a także odrębnych elementów konstrukcyjnych.

Korzyści wynikające z gięcia CNC
Gięcie blach realizowane przy pomocy sterowanej komputerowo prasy krawędziowej nie bez powodu jest tak powszechnie stosowane w przemyśle. Do zalet wynikających z gięcia blachy CNC można zaliczyć przykładowo fakt, że ma ono charakter plastyczny oraz sprężysty, dzięki czemu obrabiany element ulega trwałym zmianom krzywizny wedle życzenia klienta bądź konkretnego zapotrzebowania. Warto zaznaczyć, iż części konstrukcyjne prasy pełnią nie tylko funkcję zabezpieczającą blachę przed niewłaściwym odkształceniem podczas gięcia, ale także umożliwiają łatwe oraz szybkie dostosowanie warunków roboczych i elementów naciskowych do właściwości giętego materiału. Istotna jest również uniwersalność metody gięcia CNC. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku grubych, jak i cienkich blach. Podsumowując, gięcie wykonywane w technologii CNC stanowi gwarancję sprawnego, szybkiego i bezproblemowego wykonania poszczególnych elementów giętych. Można stwierdzić, iż możliwość zastosowania pras opartych na innowacyjnej technologii CNC jest połączeniem efektywności, a także opłacalności.

Postaw na sprawdzone rozwiązania
Czynności związane z gięciem blachy warto zlecić przedsiębiorstwu, które cieszy się bardzo dobrą opinią wśród klientów oraz posiada odpowiednie zaplecze techniczne, pozwalające na wykonywanie precyzyjnego i szybkiego gięcia oraz cięcia laserem. Prace dotyczące plastycznej obróbki metali można więc zlecić profesjonalistom, przykładowo firmie Fabryka 4x4. Poza gięciem różnorodnych materiałów przedsiębiorstwo świadczy także nowoczesne usługi dotyczące m.in.:
  • cięcia laserem blach
  • cięcia laserem rur i profili
  • spawania
  • fazowania, gwintowania i ukosowania
W Fabryce 4x4 wszystkie zlecenia realizowane są z dbałością o każdy szczegół, a wysoki poziom realizowanych usług firma uzyskuje dzięki doświadczeniu i stałym inwestycjom nakierowanym na rozwój.


 
Galeria zdjęć