Optymalizacja procesu cięcia rur i profili

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie konstrukcje bez rur i profili. Ekspansja technologiczna sprawia jednak, iż wymagania im stawiane są coraz wyższe. Aktualnie bowiem zdecydowanie częściej wykorzystuje się elementy wyróżniające się złożonymi kształtami albo też skomplikowanymi wycięciami. Za odpowiedź nauki na zmieniające się potrzeby rynku w omawianym kontekście należy uznać pojawienie się technologii laserowej.

Ewolucja cięcia rur i profili

Uwzględniając perspektywę czasu, cięcie rur i profili jeszcze do niedawna realizowane było w dużej mierze palnikiem, a w znacznie niższym stopniu z zastosowaniem specjalistycznych maszyn. Taki stan rzeczy generował względnie wysokie koszty wytworzenia, szczególnie, że cięte w ten sposób materiały praktycznie wymuszały wykorzystanie dodatkowych czynności w postaci wiercenia, ukosowania, frezowania, a także pasowania. Żmudne i pracochłonne operacje powodowały więc brak ekonomicznego uzasadnienia, przykładowo dla inwestycji o charakterze konstrukcyjnym. Potrzeby współczesnych czasów, ukształtowane między innymi przez konkurencyjność, spowodowały wdrożenie całkiem nowych rozwiązań wykorzystujących technologię laserową. To właśnie urządzenia laserowe stoją za nowoczesnym wymiarem świadczonych usług dla branży metalowej.

Cięcie laserem jako rozwiązanie przyszłości

Proces laserowego cięcia rur oraz profili bazuje na punktowym wprowadzeniu energii świetlnej w postaci wysokoenergetycznego strumienia tnącego. Jako narzędzie cięcia wykorzystywana jest zatem wiązka promieniowania lasera, otoczona gazem technicznym cechującym się dużą czystością. W celu pozyskania najwyżej jakości wyrobu światło lasera powinno być prowadzone bardzo precyzyjnie, a wykorzystane urządzenie w całkowicie to umożliwiać. Dokładność cięcia laserowego daje możliwość uzyskania produktu końcowego, który nie wymaga dalszej obróbki. Wykorzystanie technologii laserowego cięcia rur oraz profili z pewnością można uznać za istotną dla całej gospodarki produkcyjnej rewolucję, która otwiera zupełnie nowe możliwości i perspektywy, w szczególności odnoszące się do zapewnienia idealnego utrzymania wymagań technicznych oraz estetyki finalnego produktu, nawet w ramach seryjnego procesu produkcyjnego.

Zastosowanie nowoczesnej technologii cięcia

Obecnie laserowe cięcie rur i profili jest przede wszystkim ogromnym przyspieszeniem i równocześnie udogodnieniem dla różnorodnych inwestycji oraz zamierzeń produkcyjnych. Ponadto, ta metoda cięcia materiałów zapewnia niezwykłą dokładność, która w całości eliminuje konieczność wykorzystywania dodatkowych czynności, co w konsekwencji przyczynia się do zminimalizowania zbędnych kosztów. Należy również zwrócić uwagę na szereg możliwości, jakie gwarantuje obróbka z zastosowaniem urządzeń laserowych, które nie ograniczają się jedynie do przecinania rur i profili wedle założeń projektowych, ale równocześnie mogą kształtować otwory i zamki, służące precyzyjnemu łączeniu elementów. Detale wykonane z rur i profili są bardzo istotnymi częściami składowymi różnorakich wyrobów metalowych, konstrukcji maszyn oraz urządzeń, a także rurociągów, konstrukcji nośnych, ram czy podpór.

Zalety cięcia w technologii laserowej

Wykorzystanie technologii laserowej do cięcia rur oraz profili przyczynia się do otwarcia nieznanych dotąd możliwości dotyczących procesu produkcji. Za sprawą pracy, która nie wymaga użycia dużej siły nacisku, możliwa stała się obróbka cienkościennych komponentów, bez ryzyka dotyczącego deformowania ich kształtów. Oprócz tego, precyzja cięcia pozwala na pozyskanie nowoczesnych struktur i wzorów. Podsumowując, do podstawowych zalet wynikających z cięcia laserem rur i profili można zaliczyć:
  • skupioną strefę oddziaływania energii cieplnej, która zapewnia ochronę materiału niepoddawanego bezpośrednio cięciu,
  • możliwość cięcia detali o różnorakich kształtach, wykonanych z szerokiego grona materiałów,
  • idealną powierzchnia cięcia, a także wysoką jakość krawędzi wyrobu końcowego,
  • brak konieczności wykorzystywania dodatkowej obróbki,
  • pełną automatyzację procesu,
  • całkowitą elastyczność i uniwersalność cięcia laserowego,
  • idealną powtarzalność parametrów ciętych detali.

Postaw na sprawdzoną firmę

Usługi dotyczące cięcia laserem rur i profili warto zlecić profesjonalnej firmie, na przykład przedsiębiorstwu Fabryka 4x4. Oferuje ono dodatkowo usługi związane z:
  • gięciem blach
  • gwintowaniem
  • spawaniem MIG/MAG oraz TIG

Współpracuje również z wieloma firmami usługowo-produkcyjnymi funkcjonującymi w szeroko pojmowanej branży metalowej, co umożliwia jej produkcję zarówno półfabrykatów, jak i gotowych wyrobów. Wysoko wykwalifikowani pracownicy zapewniają dokładne prowadzenie strumienia tnącego, co w połączeniu z precyzyjnym i stabilnym urządzeniem laserowym odpornym na drgania zapewnia uzyskanie najwyższej jakości cięcia rur i profili. Fabryka 4x4 gwarantuje również profesjonalną obsługę, szybką wycenę i krótki termin realizacji, a także atrakcyjne ceny.
Galeria zdjęć