Spawanie stali - rodzaje spawania – MIG/MAG i TIG

Łączenie różnego rodzaju materiałów poprzez spawanie to doskonałe rozwiązanie dla przemysłu. W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie stworzenie skomplikowanych maszyn, ogromnych konstrukcji metalowych, samochodów, okrętów, samolotów i innych ważnych projektów bez wykorzystania metody spawania, która stała się jedną z najpopularniejszych sposobów trwałego połączenia metali. Śmiało można stwierdzić, że produkcja przemysłowa bazuje przede wszystkim właśnie na spawaniu, dzięki zastosowaniu tej technologii pozwalającej na obróbkę cienkich blach gwarantując przy tym czystość spoiny i wysoką jakość spawu. Najpopularniejszymi metodami spawania elektrycznego są:
  • Spawanie MIG
  • Spawanie MAG
  • Spawanie TIG
Wyżej wymienione techniki spawania stosuje się w zależności od tego, które metale musimy połączyć. Wspólna cechą każdej metody spawania jest łuk elektryczny łączący materiał bazowy spawanych elementów z materiałem dodatkowym, wytwarzając spoinę spawania. Spawanie stali dzięki swoim właściwościom sprawdza się bardzo dobrze przy realizacji konstrukcji, które przenoszą duże obciążenia, elastyczność stali i równocześnie odpowiednia jej twardość i wytrzymałość na wysoką temperaturę dają nieograniczone możliwości w niemalże każdej branży przemysłowej.
Spawanie TIG odbywa się przy wykorzystaniu prądu przemiennego, (AC), który pozwala na uzyskanie doskonałych wyników łączenia aluminium postaci najwyższej jakości spoiny. Przy wykorzystaniu prądu stałego (DC) spawa się stal nierdzewną oraz stal czarną. Dodatkowo wykorzystanie metody spawania TIG umożliwia utrzymanie czystego jeziorka spawalniczego. W Spawaniu TIG gaz ochronny nie tylko osłania obszar spawania i nietopliwą elektrodę przed dostępem atmosfery, wpływa również znacząco na kształt spoiny oraz napięcie łuku. Łączenie metali stało się ważnym elementem w rozwoju gospodarki. Szerokie zastosowanie aluminium w przemyśle produkcyjnym daje korzystne możliwości rozwoju każdej firmie, bazującej na wytwarzaniu elementów z tego materiału, ale należy zwrócić uwagę, że spawanie aluminium nie jest łatwą do opanowania umiejętnością, należy odpowiednio przygotować materiał i umiejętnie wykołowywać spawanie aluminium, aby uniknąć powstaniu porów i wad spoiny. Spawanie aluminium, które jest coraz częściej używane w przemyśle odbywa się również przy użyciu głównie metod spawanie MAG, w których dobór gazu jest uzależniony od rodzaju spawanego materiału.  Gdy otoczka jest z gazu obojętnego mówimy o spawaniu MIG, gdy gaz jest aktywny – spawanie MAG, natomiast spawanie gazowe w przeciwieństwie od wyżej opisanych metod nie służy do łączenia aluminium, miedzi lub stali wysokostopowych, ponieważ wykonane złącza mają słabszą wytrzymałość. Spawanie acetylenowe-tlenowe, czyli spawanie gazowe stosujemy do pracy ze stalą niskostopową i niskowęglową jak również z mosiądzem i żeliwem. Aby proces spawania gazowego przeszedł pomyślnie, należy użyć materiałów dodatkowych takich jak spoiwo, który zazwyczaj jest prętem wymiarów od 0,5m – 1m, średnica 0,6mm – 8mm. Głównym celem spawania gazowego jest nadtopienie krawędzi spawanego elementu używając palnik, którego płomień powstaje w wyniku spalania gazów palnych takich jak acetylen, wodór lub propan oraz tlenu. Nasza firma Fabryka 4x4 wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów świadcząc profesjonalne usługi spawalnicze. Zapraszamy do współpracy.
 
 
Galeria zdjęć