Wycinanie laserowe – precyzja i szybkość

We współczesnym świecie wycinanie laserowe znacznie zyskuje na popularności jako jeden z zasadniczych rodzajów cięcia stali. Aspekt ten powodowany jest zadziwiającą prędkością cięcia, wysoką precyzją oraz najwyższym poziomem jakości wycinanych detali. Nowoczesna technologia cięcia laserem umożliwia nie tylko cięcie stali, ale również innych materiałów z dokładnością o wiele wyższą, niż oferują odrębne technologie.

Współczesne wyznaczniki udanego zlecenia

W dzisiejszych czasach, firmy działające w zmiennym otoczeniu, muszą nieustannie dostosowywać się do zmian i trendów panujących na rynku. Kwestia ta w szczególności dotyczy przedsiębiorstw produkcyjnych, które stale muszą mierzyć się ze wzrastającymi wymaganiami klientów. Wynika to z faktu, że w warunkach wysokiej konkurencyjności realizacja określonego zlecenia powinna następować w jak najkrótszym czasie, przy równoczesnym zachowaniu jakości na najwyższym poziomie. Omawiana sytuacja ma miejsce w każdym sektorze gospodarki, także w branży metalowej. Do jednej z najnowocześniejszych technik wykorzystywanych w procesie obróbki metali, która cieszy się dużą popularnością, należy bez wątpienia cięcie laserowe. Dlaczego? Bo gwarantuje gotowy wyrób w szybkim czasie, a także zapewnia pełną precyzję oraz najwyższą jakość techniczną.

Charakterystyka procesu cięcia laserem

Proces wycinania laserem w metalu można scharakteryzować mianem punktowego wprowadzenia energii pod postacią wysokoenergetycznego strumienia tnącego, który otoczony jest gazem technicznym o dużej czystości. Poziom jakości uzyskiwanych elementów zależny jest przede wszystkim od precyzji prowadzenia promienia laserowego, czyli strumienia tnącego oraz od wykorzystanych do cięcia maszyn. Za sprawą innowacyjnej technologii laserowej możliwie jest osiągnięcie wyjątkowej dokładności, bowiem wiązka świetlna sterowana jest komputerowo i może odtworzyć nawet najbardziej złożone kształty, których odwzorowanie przy obróbce ręcznej nie byłoby możliwe. Cięcie laserem stosowane jest więc przede wszystkim przy zleceniach, w których kluczową rolę odgrywa precyzja oraz szybkość procesu obróbki.


Cięcie laserem a inne metody obróbki

Cięcie laserem blach przekłada się nie tylko na jakość wykonania, zdecydowanie szybszą realizacją usługi, jak również na atrakcyjną cenę. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, iż metoda nie ma w branży metalowej wyłączności, gdyż dynamiczny rozwój technologiczny usprawnił także proces cięcia strumieniem wodno-ściernym oraz plazmą. Dlatego też, trudno odmówić im rosnących wyników jakościowych, lecz jednak laserowe cięcie blach, za sprawą wielu pozytywnych czynników – które bez wątpienia kształtują przewagę względem pozostałych metod – jest z pewnością najbardziej efektywne. Technologia laserowa może bowiem z powodzeniem być stosowana do niezwykle precyzyjnego wycinania w metalu różnorakich elementów, a także do okrawania, dziurkowania, a zatem stwarza możliwość wykonania nawet najbardziej skomplikowanych zleceń.

Zalety cięcia laserowego

Wśród zalet cięcia laserowego można wyszczególnić przykładowo pełną automatyzację procesu i jego dużą elastyczność, szerokie grono materiałów nadających się do cięcia laserem, wąską szczelinę cięcia oraz niską strefę wpływu ciepła, a także możliwość otrzymania wyrobu pod wymiar oraz bezkontaktowość procesu, co skutkuje brakiem zużycia narzędzia. Z kolei odnosząc się do pozytywnych czynników wykorzystywania cięcia laserowego blach w przemyśle, należy wyróżnić:
  • skupiony obszar wpływu energii cieplnej,
  • idealną powierzchnię cięcia, która nie wymaga dodatkowej obróbki,
  • optymalizację zużycia materiałów,
  • wąska ścieżka palenia oraz wysoką prędkość cięcia,
  • możliwość wycinania z różnorodnych materiałów,
  • pełną automatyzację, przyczyniającą się w konsekwencji do powtarzalności produkcji,
  • pełną elastyczność cięcia laserowego,
  • bezproblemową integracja z odrębnymi procesami technologicznymi.

Profesjonalne usługi cięcia laserem

Podczas wyboru firmy oferującej usługi związane z cięciem laserowym powinno się uwzględnić nie tylko kwalifikacje i doświadczenie jej pracowników, ale też wykorzystywany sprzęt. Usługi cięcia laserowego są doskonałym wyborem zarówno dla klientów indywidualnych, jak również dla przedsiębiorców działających w różnych branżach, przykładowo w sektorze meblarskim, motoryzacyjnym czy medycznym. Zlecenia dotyczące cięcia laserem warto powierzyć doświadczonej, wyspecjalizowanej firmie, przykładowo przedsiębiorstwu Fabryka 4x4. Z uwagi na fakt, że cięcie laserowe jest techniką wyróżniającą się niezwykłą dokładnością, należy zwrócić uwagę na technologiczne zaplecze firmy świadczącej takie usługi. Fabryka 4x4 posiada nowoczesny park maszynowy oraz stale inwestuje w rozwój. Innowacyjna technologia, którą oferuje Fabryka 4x4, stanowi więc bezpośrednią odpowiedź na stale rosnące wymagania klientów.
Galeria zdjęć