Zastosowanie cięcia laserem w procesie obróbki blach

Cięcie laserem stanowi podstawową operację technologiczną, od której najczęściej rozpoczyna się cały proces obróbki określonego materiału. Zauważalna współcześnie ekspansja metod cięcia stanowi następstwo coraz większych wymagań klientów. Innowacyjna technologia laserowa umożliwia wykonywanie czynności oraz projektów, które jeszcze w niedalekiej przeszłości uważano za nierealne. Do największych zalet procesu cięcia laserem zalicza się przede wszystkim doskonałą jakość wyrobów oraz krótki czas realizacji zlecenia.

Przebieg cięcia laserem


Proces obejmujący wycinanie laserowe jest możliwy dzięki temu, iż laser emituje promieniowanie elektromagnetyczne. Sam proces składający się na cięcie laserem zaliczany jest do jednego ze zjawisk rozdzielania termicznego. Powstaje on w momencie, gdy wiązka świetlna lasera uderza w określoną powierzchnię materiału, równocześnie silnie ją nagrzewając. Za sprawą wykorzystania lasera możliwie jest wycięcie niezwykle skomplikowanych wzorów, a powstały element praktycznie nie wymaga dalszej obróbki. Cięcie laserem, poprzez dostosowanie mocy oraz gazu towarzyszącego do konkretnego materiału, gwarantuje pozyskanie całkowicie powtarzalnych elementów. Dzięki pracy tego urządzenia, powierzchnie pozostają gładkie i nie ulegają odkształceniu.

Tak więc, w przypadku metali – przykładowo blachy – cięcie laserem odbywa się przy pomocy emitowanego promieniowania elektromagnetycznego. Laser, złożony z ośrodka czynnego, układu pompowania i zwierciadeł rezonatora, stanowi rozwiązanie stale podlegające zmianom oraz licznym udogodnieniom. Aspekt ten oddziałuje na szybkość realizacji, dokładność cięć, a także kwestię wydajności i żywotności samego urządzenia.

Cięcie laserem a tradycyjne metody obróbki


Należy zaznaczyć, iż cięcie laserowe znacznie przewyższa tradycyjne metody obróbki. Nowoczesna technologia przekłada się bowiem nie tylko na jakość wykonania, zdecydowanie szybszą realizację usługi, a także na atrakcyjną cenę. Nie wolno jednak zapominać, że cięcie laserem nie ma w branży metalowej wyłączności, ponieważ dynamiczny rozwój technologiczny usprawnił również proces cięcia strumieniem wodno-ściernym i plazmą. Trudno odmówić tym metodom cięcia rosnących wyników jakościowych, jednakże laserowe cięcie blach, za sprawą wielu czynników jest z pewnością najbardziej efektywne. Technologia laserowa może być z powodzeniem wykorzystywana do niezwykle precyzyjnego wycinania w różnorakich elementów, a ponadto do okrawania czy też dziurkowania. Stwarza zatem możliwość realizacji nawet najbardziej skomplikowanych zleceń.

Najważniejsze zalety cięcia laserowego


Główną zaletą cięcia laserowego jest bez wątpienia szerokie zastosowanie tej metody obróbki. Wśród innych mocnych jej strony wyróżnić można:

precyzję cięcia – krawędzie ciętego laserowo elementu są precyzyjnie wygładzone, dzięki czemu mogą być wykorzystane bezpośrednio po wyjęciu z maszyny, co oddziałuje również na skrócenie czasu potrzebnego na obróbkę,

niskie ryzyko uszkodzenia oraz strat materiałowych – wiązka energii laserowej działa na bardzo małej powierzchni i dokładnie trafia we właściwy obszar, dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko uszkodzeń bądź zmian w strukturze ciętego materiału. W ramach odpowiedniego zaplanowania ścieżki cięcia możliwe jest też zredukowanie ilości tworzywa potrzebnego dla pozyskania określonej ilości elementów,

możliwość powtarzalnego obrabiania materiału – cięcie laserowe umożliwia uzyskanie pożądanego rozmiaru oraz kształtu na wielu elementach.

Profesjonalna obróbka materiału dla wymagających klientów


Technologią, która wychodzi naprzeciw wzrastającym oczekiwaniom klientów jest laser oraz jego zastosowanie w przemyśle metalowym. Jak już wspomniano obróbka ta wykorzystuje wiązkę światła laserowego, która z kolei rozprowadza dużą ilość energii na małej powierzchni. W czasie, gdy promień laserowy styka się z określonym materiałem, znaczna część energii jest na niego transferowana. Zjawisko to pozwala na realizowanie precyzyjnych nacięć, a tym samym profesjonalnej obróbki. Dlatego też, cięcie za pomocą lasera zdecydowanie wyróżnia się względem odrębnych metod obróbki materiałów.  Poza tym, nowoczesne oprogramowanie komputerowe umożliwia optymalizację całego procesu cięcia, co gwarantuje maksymalne zużycie arkusza blachy oraz uzyskanie wysokiej jakości efektu końcowego.

Postaw na sprawdzone rozwiązania


Procesy związane z cięciem laserowym powinny być wykonywane z niezwykłą starannością. Kwestia ta jest istotna w szczególności przez wzgląd na specyfikę i możliwości cięcia laserem. Wycinanie laserowe warto zlecić zaufanej firmie, przykładowo przedsiębiorstwu Fabryka 4x4. Wychodząc naprzeciw wysokim wymaganiom klientów i partnerów biznesowych, firma świadczy usługi obróbki laserowej z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii typu Fiber. Dzięki niej Fabryka 4x4 jest w stanie zapewnić precyzyjne cięcie skomplikowanych elementów, uzyskując równocześnie nie tylko wysoką jakość ciętej krawędzi, ale także całkowitą powtarzalność. Oferta przedsiębiorstwa koncentruje się między innymi na usługach dotyczących cięcia laserem blachy 2D, a także obejmujących cięcie laserem rur i profili 3D i gięcie blach CNC
Galeria zdjęć